The LIVE-Results and official rankings from the Great Ethiopian Run (GER) 2023 in Addis Abeba.
The result lists from Great Ethiopian Run on November 19, 2023. On this page you can also find the rankings from previous years (2021, 2022).
Results Great Ethiopian Run 2023
Results Men
Rank | Name | Time |
---|---|---|
1 | Biniyam Mehari | 00:28:18 |
2 | Zenebe Ayele | 00:28:42 |
3 | Jirata Lelisa | 00:28:56 |
4 | Bereket Nega | 00:28:57 |
5 | Lencho Delesa | 00:28:58 |
6 | Mezgebu sime | 00:28:59 |
7 | Birhanu Wondimu | 00:29:06 |
8 | Teshome Wondosen | 00:29:07 |
9 | Habtamu Abadi | 00:29:08 |
10 | Addisu Negash | 00:29:09 |
11 | Naman Kipyeko | 00:29:14 |
12 | Dinkalem Ayele | 00:29:17 |
13 | Workineh Degifew | 00:29:27 |
14 | Jacob Sande | 00:29:28 |
15 | Abebe Fufa | 00:29:29 |
16 | Shimelis Sisay | 00:29:30 |
17 | Meresa Geremew | 00:29:32 |
18 | Jiregna Geleta | 00:29:36 |
19 | Levi Chelangat | 00:29:36 |
20 | Tesfaye Deriba | 00:29:37 |
21 | Gossa Ambelu | 00:29:38 |
22 | Mawcha Adane | 00:29:39 |
23 | Urgesa Neggassa | 00:29:40 |
24 | Nigus Mekonnen | 00:29:45 |
25 | Mohamed Ahmed | 00:29:48 |
26 | Dese Yile | 00:29:50 |
27 | Yibeltal Gashahun | 00:29:52 |
28 | Halefom Tesfaye | 00:29:52 |
29 | Fikadu Asfaha | 00:29:58 |
30 | Bogale Bayissa | 00:29:59 |
31 | Hunde Lenchisa | 00:29:59 |
32 | Gebremariam Mengistu | 00:30:01 |
33 | Ayana Genete | 00:30:02 |
34 | Taye Teshome | 00:30:05 |
35 | Assefa Maru | 00:30:07 |
36 | Bereket Zeleke | 00:30:08 |
37 | Derara Welteji | 00:30:08 |
38 | Belay Ziku | 00:30:12 |
39 | Kidane Debela | 00:30:13 |
40 | Merga Teshome | 00:30:15 |
41 | Ayanaw Getaye | 00:30:16 |
42 | Muruts Wbet | 00:30:17 |
43 | Sami Fitwi | 00:30:21 |
44 | Melese Birhan | 00:30:21 |
45 | Gebremariyam Setarge | 00:30:22 |
46 | Abrehle Mekonnen | 00:30:23 |
47 | Workineh Adane | 00:30:24 |
48 | Asmare Tamiru | 00:30:24 |
49 | Enyew Nebebew | 00:30:26 |
50 | Silash Simene | 00:30:31 |
51 | Irkinew Mekuannint | 00:30:32 |
52 | Lulu Babsa | 00:30:34 |
53 | Bahiru Mengistu | 00:30:34 |
54 | Yonatan Demeke | 00:30:36 |
55 | Gizza Tadesse | 00:30:36 |
56 | Kidanemariam Dessie | 00:30:38 |
57 | Gurmesa Nega | 00:30:40 |
58 | Geda Gemsisa | 00:30:42 |
59 | Eliyas Abate | 00:30:44 |
60 | yohannis Hagos | 00:30:49 |
61 | Amsalu Belay | 00:30:49 |
62 | Endashaw Nigussie | 00:30:51 |
63 | Yosef Getahun | 00:30:52 |
64 | Abdi Assefa | 00:30:55 |
65 | Feyisa Lemi | 00:30:56 |
66 | Getu Defar | 00:30:57 |
67 | Kassahun Tsegaye | 00:30:59 |
68 | Semahegn Mogess | 00:30:59 |
69 | Dejene Oljira | 00:31:01 |
70 | Tilahun Shimelis | 00:31:09 |
71 | Mohamed Aman | 00:31:10 |
72 | Shambel Mekonnene | 00:31:10 |
73 | Dabe Mulu | 00:31:11 |
74 | Yohannis Asrat | 00:31:16 |
75 | Kitesa Guder | 00:31:16 |
76 | Tesfaye Zergaw | 00:31:19 |
77 | Birhanu Nemera | 00:31:20 |
78 | Meresa Geremew | 00:31:21 |
79 | Fikadu Kebede | 00:31:22 |
80 | Muleta Gelanna | 00:31:23 |
81 | Megerssa Urge | 00:31:23 |
82 | Beyene Dirba | 00:31:27 |
83 | Ermias Gelan | 00:31:28 |
84 | Fikadu Yami | 00:31:31 |
85 | Tewodros L/Work | 00:31:33 |
86 | Mesfin Meried | 00:31:36 |
87 | Alemu Giddisa | 00:31:38 |
88 | Yonas Mekonnen | 00:31:38 |
89 | Muluneh Fikadu | 00:31:38 |
90 | Challa Gizza | 00:31:39 |
91 | Getahun G/michael | 00:31:40 |
92 | Getachew Mengistu | 00:31:41 |
93 | Bekele Daba | 00:31:41 |
94 | Getachew Abulle | 00:31:42 |
95 | Fikadu Hailu | 00:31:43 |
96 | Wubsira Asnake | 00:31:46 |
97 | Workineh Guga | 00:31:48 |
98 | Dagnachew Tesfaye | 00:31:52 |
99 | Dereje Kassa | 00:31:53 |
100 | Shimelis Sisay | 00:31:54 |
Results Women
Rank | Name | Time |
---|---|---|
1 | Melkinat Wudu | 00:32:27 |
2 | Megertu Alemu | 00:32:28 |
3 | Tekein Amara | 00:32:29 |
4 | Robe Dida | 00:32:37 |
5 | Muluat Tekle | 00:32:39 |
6 | Betelihem Afenigus | 00:33:02 |
7 | Meseret Dinke | 00:33:22 |
8 | Fozia Jemal | 00:33:22 |
9 | Medihin G/silasie | 00:33:26 |
10 | Alemnat Wale | 00:33:40 |
11 | Etalu Zelalem | 00:33:45 |
12 | Bekelech Gudeta | 00:33:50 |
13 | Hiwot Mehari | 00:33:52 |
14 | Sead Awel | 00:33:54 |
15 | Taitu Debiasa | 00:33:57 |
16 | Birtukan Chala | 00:33:58 |
17 | Gelane Bayisa | 00:34:00 |
18 | Bekelu Abebe | 00:34:01 |
19 | Waganesh Endaweke | 00:34:11 |
20 | Ayantu Chimdessa | 00:34:19 |
21 | Alemtsehay Mekuriya | 00:34:21 |
22 | Fikir Amare | 00:34:27 |
23 | Hana Mekonnen | 00:34:28 |
24 | Birtukan Birhanu | 00:34:28 |
25 | Eniyish Menge | 00:34:31 |
26 | Birinesh Dessie | 00:34:32 |
27 | Tigest Getenet | 00:34:40 |
28 | Tigist Boche | 00:34:48 |
29 | Burgude Adugna | 00:34:49 |
30 | Bethelhem Derbush | 00:35:01 |
31 | Gelane Getu | 00:35:01 |
32 | Mesay Wakuma | 00:35:04 |
33 | Emebet Ejigu | 00:35:06 |
34 | Maza Hasen | 00:35:08 |
35 | Tsige Debay | 00:35:11 |
36 | Kore Tola | 00:35:14 |
37 | Ruth Teferi | 00:35:15 |
38 | Asselef Amare | 00:35:24 |
39 | Misgane Fikadu | 00:35:39 |
40 | Obsineni Getachew | 00:35:47 |
41 | Lelisa Bekele | 00:35:47 |
42 | Derartu Hurgessa | 00:35:49 |
43 | Bethlehem Asmare | 00:36:06 |
44 | Zewdalew Getaw | 00:36:13 |
45 | Melat Anteneh | 00:36:22 |
46 | Senait Darge | 00:36:23 |
47 | Efe Bayissa | 00:36:23 |
48 | Amelmal Akoye | 00:36:26 |
49 | Liya Tafa | 00:36:45 |
50 | Bontu Shiferaw | 00:36:55 |
51 | Bekelech Gudeta | 00:36:57 |
52 | Beriha Gebreyohans | 00:37:02 |
53 | Betelhem Hailu | 00:37:03 |
54 | Aynalem Demissie | 00:37:13 |
55 | Taemo Shumye | 00:37:14 |
56 | Adanech Beshaw | 00:37:29 |
57 | Chaltu Abebu | 00:37:47 |
58 | Bizunesh Kumsa | 00:37:54 |
59 | Gete Mindaye | 00:37:55 |
60 | Frehiwot Asrat | 00:38:10 |
61 | Frehiwot Gezu | 00:38:27 |
62 | Konjit Melaku | 00:38:30 |
63 | Rahel Kebede | 00:38:35 |
64 | Jenet Shikur | 00:38:48 |
65 | Birtukan Workineh | 00:39:20 |
66 | Aster Tsega | 00:39:26 |
67 | Tigist Aschalew | 00:39:28 |
68 | Kaleta Yimer | 00:39:48 |
69 | Senait Bogale | 00:39:53 |
70 | Tigist Tesfaye | 00:39:54 |
71 | Asebech Yitebit | 00:40:21 |
72 | Deme Tafere | 00:40:37 |
73 | Tadellu Gelanna | 00:40:47 |
74 | Meseret Alemayehu | 00:40:53 |
75 | Amira Gereso | 00:40:59 |
76 | Hana Abera | 00:41:21 |
77 | Bontu Ali | 00:41:21 |
78 | Meseret Alemayehu | 00:41:37 |
79 | Sara Mezemir | 00:41:39 |
80 | Sifan Mosisa | 00:41:57 |
81 | Lomi Gelana | 00:42:02 |
82 | Hawi Bedane | 00:42:05 |
83 | Ruth Bekele | 00:42:12 |
84 | Megertu Girma | 00:42:33 |
85 | Gadise Gadissa | 00:42:34 |
86 | Emebet Deresse | 00:42:57 |
87 | Birtukan Samuel | 00:43:40 |
88 | Tsega Mekuriya | 00:43:57 |
89 | Sifen Argew | 00:46:08 |
90 | Belaynesh G/hana | 00:47:01 |
91 | Yohana Shimelis | 00:47:57 |
92 | Misrak Getachew | 00:48:49 |
93 | Tseday Yitagesu | 00:49:04 |
94 | Zinash Kebede | 00:50:22 |
95 | Jalene Tesfaye | 00:51:11 |
96 | Selam Yirda | 00:52:03 |
97 | Hana Asnake | 00:52:50 |
98 | Ababo Assefa | 00:54:31 |
99 | Ayisha Gezu | 00:54:37 |
100 | Addis Misganaw | 00:55:18 |
Complete results list from Great Ethiopian Run
Results of past years:
Results Great Ethiopian Run 2022
Results Men: 10 km Elite
Place | Name | Club | Time |
---|---|---|---|
1 | Abe Gashaw | Debre Birhan University | 00:28:32.300 |
2 | HaileMariam Amare | Federal Maremia | 00:28:34.700 |
3 | Gemechu Dida | Ethio Electric | 00:28:36.900 |
4 | Dagnachew Adere | Commercial bank of Ethiopia | 00:28:53.200 |
5 | Kuma Dejene | Global sports club | 00:28:54.200 |
6 | Werku Chala | Mechal | 00:28:59.700 |
7 | Mengistu Bekele | Mechal | 00:29:02.900 |
8 | Jeksa Tadesse | Oromia region athletics federation | 00:29:04.400 |
9 | Zirhun Adugna | Oromia Forest & Wildlife Enterprise | 00:29:04.700 |
10 | Mekasha Eshete | Elmi Olindo | 00:29:14.400 |
11 | Leta Abebe | Oromia region athletics federation | 00:29:16.200 |
12 | Daniel Zewdu | Global Sports club | 00:29:17.400 |
13 | Bereket Nega | Debub police | 00:29:21.400 |
14 | Tadele Demise | Yirefu managment | 00:29:21.900 |
15 | Dejane Megersa | Jani Diamadona | 00:29:24.400 |
16 | Keneth Kiprop | Uganda | 00:29:26.900 |
Results Women
Place | Name | Club | Time |
---|---|---|---|
1 | Tigist Ketema | Oromia Forest and wildlife Enterprise | 00:32:54.500 |
2 | Mestawet Fikiru | Addis Ababa police | 00:32:55.200 |
3 | Foten Tesfaye | Commercial bank of Ethiopia | 00:33:01.500 |
4 | Meseret Gosa | Global sportsclub | 00:33:03.500 |
5 | Muluye Dekaba | Oromia police commision | 00:33:07.500 |
6 | Aberu Ayana | Golazo sport | 00:33:07.500 |
7 | Aberash Manasibo | Ethio electric | 00:33:11.700 |
8 | Dhara Dida | Jani Diamadona | 00:33:13.500 |
9 | Bekelu Abebe | Oromia region athletics federation | 00:33:19.900 |
10 | Enatnesh Walelign | Yirefu Managment | 00:33:32.700 |
11 | Mesegan Alemyahu | Oromia Forest and wildlife Enterprise | 00:33:32.900 |
12 | Gulume Tekile | Golazo sport | 00:33:34.200 |
13 | Meseret Belete | ESMM | 00:33:36.700 |
14 | Alemitu Hameyu | Global sportsclub | 00:33:44.900 |
15 | Kebeni Chala | Kolfe Kerniyo subcity | 00:33:53.900 |
16 | Aminat Ahmed | Global sports Club | 00:33:59.200 |
17 | Agere Belachew | Oromia region athletics federation | 00:33:59.700 |
18 | Adane Animew | ESMM | 00:33:59.900 |
19 | Bontu Demisee | Medhanealem | 00:34:01.900 |
20 | Aster Asefa | Tekile ena lijochu | 00:34:01.900 |
Results Great Ethiopian Run 2021 on Janury 23, 2022
Results Men: 10 km - Top 10
- Gemechu Dida (ETH) 28:24
- Getaneh Molla (ETH) 28:25
- Boki Diriba (ETH) 28:26
- Moges Tuemay (ETH) 28:31
- Getachew Masresha (ETH) 28:33
- Cornelius Kibet Kemboi (KEN) 28:39
- Teresa Ggnakola (ETH) 28:43
- Solomon Berihun (ETH) 28:55
- Ashenafi Kiros (ETH) 28:59
- Antenayehu Dagnachew (ETH) 29:05
Results Women: Top 10
- Yalemzerf Yehualaw (ETH) 31:17
- Girmawit Gebrzihair (ETH) 31:29
- Melknat Wedu (ETH) 31:45
- Gete Alemayehu (ETH) 32:06
- Bosena Mulate (ETH) 32:17
- Hawi Feyisa (ETH) 32:18
- Birtukan Wolde (ETH) 32:22
- Anchinalu Desse (ETH) 32:38
- Mebrat Gidey (ETH) 32:42
- Ayenaddis Teshome (ETH) 32:49
Kommentar schreiben